Organizmus a antioxidanty

V súčasnosti je organizmus vystavený mnohým nepriaznivým vplyvom, ak často trpíte bolesťami hlavy, ste unavený a holdujete nezdravému životnému štýlu podobe stresu, nevhodnej konzumácii potravín, diétam, alkoholu a cigariet, verte tomu, že nevyhnutne potrebujete očistu organizmu, znamená to, že potrebujete hĺbkovú očistu organizmu.

Organizmus sa denne pomocou antioxidantov vyrovnáva s negatívnym pôsobením voľných radikálov Tie pomáhajú rýchlejšej úľave od bolesti, strnulosti a únavy po namáhavom cvičení.
Farebné potraviny – ovocie, zelenina, šaláty sú bohatým zdrojom týchto prvkov preto by ste ich mali konzumovať vo veľkom množstve Popri energii , ktorú získavame z tukov, cukrov a bielkovín, potrebuje naše telo nenasýtené mastné kyseliny, esenciálne aminokyseliny, minerály, vitamíny a antioxidanty, denne by sme tak mali prijať viac ako 50 rôznych živín.


Účinky antioxidantov na naše zdravie-prečo sú pre nás užitočné?

Antioxidanty zmajú priaznivý vplyv na správne fungovanie hrubého čreva, podporujú imunitu, zlepšujú kvalitu pokožky, znižujú škodlivosť fajčenia na organizmus, uvádza sa, že niektoré druhy antioxidantov bojujú proti niektorým typom rakoviny.
Antioxidanty majú schopnosť likvidovať voľné radikály, ktoré poškodzujú bunkové membrány a ohrozujú bielkoviny a obmedzujú proces oxidácie pre organizmus užitočných potravín. Voľné radikály sú vedľajším produktom metabolických procesov bunky, pri ktorých sa vytvára energia. Ak do svojej stravy pridáme vitamín E, zvýšime tým účinok prirodzených antioxidantov a ochraníme s pred vplyvom takých faktorov akými sú cigaretový dym, voľné UV žiarenie a celkové znečistenie ovzdušia. Voľné radikály okrem toho zrýchľujú proces starnutia kože a iných buniek, čím pokožke zabezpečíme jej mladistvý stav.

Antioxidanty v strave

Hlavných zdrojov antioxidantov v strave sú: jablká, strukoviny, kakao, ovocie a zelenina, cereálie, citrusové ovocie a mliečne výrobky, ryby, rastlinný olej, celozrnné obilniny, pšeničné klíčky, paradajky, tofu, špenát, cibuľa, orechy a mäso z tekutín sú to červené víno, zelený a čierny čaj
Najznámejšie antioxidanty:

 • SUŠENÉ SLIVKY- obsahujúce hlavne vitamíny A, B3 a B6, draslík, železo, vláknina, ktoré chánia srdce a prispievajú k lepšiemu vzhľadu pokožky a vlasov
 • HROZIENKA obsahujúce vitamíny skupiny B, draslík, prírodný cukor, vláknina, podporujúce predovšetkým peristaltiku čriev
 • RUŽIČKOVÝ KEL s vitamíny A, C, železo, sinigrín, je vynikajúci prostriedok pri detoxikácii organizmu, pretože pomáha pečeni zbavovať sa jedov.
 • JAHODY, ktoré okrem obsahu vitamínov B6 a C, betakaroténu, mangánu a kyseliny listovej
  majú protizápalové účinky
 • ŠPENÁT bohatý na vápnik, horčík, zinok, karotenoidy, vitamíny skupiny B, vitamín C aktivuje látkovú premenu.
 • BROKOLICA obsahujúca vitamíny skupiny B, vitamín C, betakarotén, vápnik, železo, zinok, má silné protirakovinové účinky, chráni pred infekciami a priaznivo vplýva na oči, kožu i nervy.
 • AVOKÁDO zasa výborne vyživuje pokožku a odďaľuje tvorbu vrások
 • ČERVENÁ PAPRIKA bojuje proti všetkým príznakom starnutia a očnými ochoreniami.
 • FAZUĽA vyrovnáva hladinu energie a udržiava bunky v dobrom stave.
 • CESNAK upravuje hladinu tukov, cholesterolu a výborne zrieďuje krv, čím znižuje nebezpečenstvo infarktu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *