Ako odstrániť škvrny na textile

Aj keď trh s čistiacimi prostriedkami ponúka dnes širokú paletu produktov, tie z vás, ktoré myslia viac ekologicky, určite radi siahnu po prírodných, odskúšaných čističoch, menej drastických a finančne dostupnejších. Väčšinu z nich nájdete vo vlastnej kuchyni, či špajze.

Rada :

Pred samotným čistením vždy zvážte, aký druh textilu idete čistiť

Ako na to

 • škvrny od kávy

Textíliu namočte do studeného mlieka a následne vyperte v saponáte

 • škvrny od čerstvej krvi

Textíliu ihneď preperieme v studenej vode s prídavkom väčšieho množstva soli.

 • škvrny od zelenej trávy

Textíliu potrieme surovým rozkrojeným zemiakom a následne vyperieme.

 • škvrny od horčice

Textíliu pokvapkáme citrónovou šťavou a vyperieme. Iný spôsob je použitie glycerínu, ktorým znečistené miesto potierame .

 • škvrny od ovocia

Najdôležitejšie je škvrnu pred praním ošetriť soľou. Ak je stále zreteľná, pokvapkajte miesto teplým octom alebo citrónovou šťavou. Staré škvrny odstránite niekoľkohodinovým kúpeľom v cmare s trochou citrónovej šťavy. Na jemné textílie použijeme čpavkovú vodu, lieh. Iná možnosť je namočenie textílie do studeného/ neprevareného/ mlieka, necháme pôsobiť a potom vyperieme.

 • škvrny od červeného vína

Textíliu ihneď posypeme kuchynskou soľou, po vsiaknutí vína/soľ sčervenie/, vytrieme a bežným spôsobom vyperieme. Škvrnu môžeme odstrániť aj pokvapkaním bielym vínom a poliatím vodkou.

 • škvrny od jahôd, malín, čučoriedok

Textíliu vytierame tampónom namočeným v 3% peroxidu vodíka, následne tampónom namočeným v amoniaku/čpavku/. Necháme zaschnúť a vyperieme. Pomôcť nám môže aj potieranie citrónovou šťavou.

 • škvrny od mrkvovej šťavy

Textíliu vytierajte detským olejom až do vymiznutia. Mastnú škvrnu následne odstránite benzínom alebo Jarou.

 • škvrny od čokolády

Na čerstvé škvrny nám postačí mokrá handrička so soľou. Staršie pokvapkajte 90% liehom, do ktorého pridáte zopár kvapiek čpavku.

 • škvrny po banáne

Textíliu vytierajte tampónom namočeným v zriedenom 3% peroxide vodíka/riedenie s vodou 1 : 1/. Následne vyperte.

 • škvrny od kečupu

Textíliu ihneď namočte do studenej vody s prídavkom octu a preperte. Pri starších škvrnách vytierajte citrónovou šťavou.

 • škvrny od vajíčok

Škvrnu necháme zaschnúť a potom vytierame teplým 1,5% roztokom boraxu/dostanete bežne v drogériách/, následne vymyjte horúcou vodou.

 • škvrny od medu

Sódu bikarbónu rozpustíme vo vode a zohrejeme. Znečistené miesto vytierame týmto horúcim roztokom. Potom textíliu vyperieme.

 • škvrny od kakaa

Škvrnu na textílii ošetríme najprv studenou a potom teplou vodou. Nikdy nie naopak. Nakoniec namočte škvrnu na textílii do slanej vody. Ak bude škvrna naďalej zreteľná, pokvapkajte j neosolenou vodou z varených zemiakov. Vyperte bežným spôsobom.

 • škvrny od kari korenia

Nesprávnym ošetrením sa jemné korenie môže premeniť na tvrdý oriešok. Škvrnu opláchnite najprv teplou vodou a následne potrite glycerínom. Na jemné látky môžete použiť kolínsku vodu alebo lieh. Pri bielych textiliách môžete použiť klasické bielidlo /Savo/.

 • škvrny od majonézy

Najväčšie nečistoty odstráňte pomocou noža. Potom nakvapkajte glycerín a nechajte pôsobiť. Ak bude škvrna naďalej viditeľná, vytierajte ju čpavkovou vodou. Následne textíliu vyperte.

 • škvrny od špenátu

Škvrnu od špenátu/najčastejšie špenátovej polievky/ potrite surovým zemiakom a potom vyperte v mydlovej vode.

Tipy a doporučenia :

 1. Aby ste predišli škodám, vždy vopred zvážte druh textílie, ktorú idete čistiť.
 2. Snažte sa o okamžité čistenie ešte čerstvých škvŕn. Staršie škvrny sú väčšinou problém.
 3. Pri použití chemických čistidiel na škvrny si vyskúšajte ich účinok na neviditeľnom mieste textílie.
 4. Pri škvrnách neznámeho pôvodu postupujte opatrne. Začnite analýzou textílie. Na farebné textílie vhodné na pranie je účinný na rozmočenie škvrny žĺtok, ktorý potom vyperiete v studenej vode. Biele, škrobené látky pokvapkajte kolínskou vodou alebo liehom Nič nepokazíte. Nakoniec potrite škvrnu čpavkom a vyperte v mydlovej vode. Pri škvrnách na vlne použite teplý vodný roztok zemiakového škrobu, vytierajte alebo jednoducho namočte na noc. Hneď po vysušení látky, škvrnu vykefujeme.


Už ste niečo z toho využili ?


Pridajte svoju radu a skúsenosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *